Genel

Av. Özkul’un ‘Uyuşturucu ve Uyarıcı Madde Suçları’ isimli Araştırma Kitabı Yayımlandı 

‘Uyuşturucu ve Uyarıcı Madde Suçları’ isimli kitabı yazan Av. Sancaktar Devlet Özkul ve Eshat Özkul eserin Türkiye’deki uyuşturucu ile mücadelesini yargısal açıdan ele aldıklarını söyledi. 

Uyuşturucu ve uyarıcı maddeler, toplumu oluşturan bireylerin hem sağlık hem de refahını tehdit ettiği gibi sosyal, kültürel, ekonomik ve ailevi yönlerine ciddi zarar verdiğini anlatan Av. Sancaktar Devlet Özkul, ‘Uyuşturucu ve Uyarıcı Madde Suçları’ isimli yeni kitabı hakkında Bilim ve Sağlık Haber Ajansı’na (BSHA) konuştu. “Gelişen ve globalleşen bu çağda, etkileşim ve iletişimin hızlanması, uyuşturucu veya uyarıcı madde sayısı ve türünün çoğalması göz önüne alındığında, uyuşturucu veya uyarıcı maddeler ciddi bir tehdit olmuştur” diyen Özkul, “Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanım yaşının küçük yaşlara gerilemesi ise hem ailevi hem de toplumsal bir sorun haline gelmiştir. Tüm bu tehditlere karşın devletin, bireyi ve toplumu uyuşturucu ve uyarıcı maddelerden arındırma, uyuşturucu ve uyarıcı maddeyle sonuna kadar mücadele etme görevi bulunmaktadır. Ancak hukuk devletini diğer devlet ve yönetim biçimlerinden ayıran en büyük özellik hukuka, demokrasiye ve insan haklarına saygılı olmasıdır. Tüm suçlarla mücadelede olduğu gibi devlet ve devlet adına hareket kurum görevlilerinin, görevlerini icra ederken hukukun üstünlüğü ve hukuka bağlılık ilkeleriyle hareket etmek suretiyle bu suçla mücadele etmeleri gerekir” diye konuştu. 

Av.Özkul, kitabın ortak akılla hazırlandığını söyledi.

Ortak Akılla Hazırlandı 

Özkul, sözlerine şöyle devam etti, “Hukuk fakültesi öğrencisinden yüksek yargı mensuplarına kadar fikir alınarak, istişare ve ortak akılla hazırlanan bu kitabımızda, uyuşturucu ve uyarıcı madde imal ve ticareti suçu (TCK m.188), kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmak ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmak suçları (TCK m.191)  ve etkin pişmanlık (TCK m.192) konuları, pratik, sade ve anlaşılır bir dille işlenmiş, bolca güncel Yüksek Mahkeme ve BAM kararlarına yer verilmiştir”  Öte yandan Av. Özkul, eserin yargı camiasının çalışmalarına katkı sağlayacağını ve tüm okuyuculara da faydalı olacağını düşündüğünü dile getirdi.  (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Ekipleri, 11,1 Milyon Vatandaşa Ulaştı


İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu