Bakan Koca:”Gazze’deki Hastaların Nakli İçin Desteğe Hazırız”

Bakan Koca:”Gazze’deki Hastaların Nakli İçin Desteğe Hazırız”

Sağlık Bakanı Dr.Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Gazze’de faaliyet gösteren Türk-Filistin Dostluk Hastanesi’nin yakıtın tükenmesi ve İsrail’in saldırıları nedeniyle kapanma noktasına geldiğini duyurdu.

Bakan Koca, açıklamasında şunları söyledi, “Gazze’de faaliyet gösteren Türk-Filistin Dostluk Hastanesi, yakıtının tükenmesi ve İsrail’in devam eden saldırıları sonucunda dün faaliyetine tamamen son vermek zorunda kalmıştır. İlgili kurumlara ve uluslararası topluma yönelik tüm uyarılarımıza, çağrılarımıza rağmen! Türkiye olarak, elde hiçbir imkan bulunmadığı için hastaneden mecburen taburcu edilen kanser hastalarının tedavilerine devam edilmesi, Gazze’deki diğer çocuk ve erişkin yoğun bakım hastalarından ihtiyacı olan ve tıbbi açıdan uygun olarak değerlendirilenlerin gerekli koordinasyon sağlanarak en kısa sürede ülkemize nakli konusunda tüm desteği vermeye hazırız.”

“Hastaların Hayatını Kurtarmak Kaçınılmaz Bir Görevdir”

Uluslararası toplumun ve ilgili kurumların Türkiye’nin çağrısına bir an önce cevap vererek harekete geçmesini beklediklerinin anlatan Bakan Koca, uluslararası toplum ve ilgili kurumların, hastaneye yapılan saldırıları önleme konusunda yeterli girişimde bulunmadıklarını söyledi. Koca, açıklamasında, “Şimdiyse hastaların hayatını kurtarmak kaçınılmaz görevdir. Hastaların hayatını kurtarmak dışındaki tek seçenek, hastaları bilerek ölüme terk etmektir. ‘Bunun sorumluluğunu alabilirim.’ diyen var mı?” ifadelerine yer verdi. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu