Genel

DSÖ’den M Çiçeği Virüsü Uyarısı!

DSÖ’den M Çiçeği Virüsü Uyarısı!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) uzmanı Rosamund Lewis, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi tarafından düzenlenen haftalık basın toplantısına çevrim içi katılarak M çiçeği (Maymun Çiçeği) vakalarındaki artışı değerlendirdi. Lewis, 2024 yılı başından bu yana dünya genelinde 3.100’den fazla M çiçeği vakasının rapor edildiğini belirterek önemli açıklamalarda bulundu.

İlgili Makaleler

M Çiçeği Vakalarında Afrika 1. Sırada

Lewis, dünya genelinde yılbaşından bu yana 3.100’den fazla vaka rapor edildiğini ve Mayıs ayında 26 ülkeden yaklaşık 600 doğrulanmış vakanın DSÖ’ye bildirildiğini açıkladı. Özellikle Afrika’da M çiçeği vakalarında ciddi bir artış yaşandığını vurgulayan Lewis, Nisan ayından bu yana Güney Afrika’da M çiçeği virüsünün bir varyantı olan “clade IIb” virüsüne bağlı 13 doğrulanmış vaka ve iki ölüm rapor edildiğini ifade etti.

M Çiçeği Virüsünde Afrika’da Artış Var

Vakaların nedenlerinin tespit edilmesi için yoğun araştırmalar yapılması gerektiğini belirten Lewis, özellikle çocukların salgından daha fazla etkilendiğini ve yaşamlarını yitirdiğini vurguladı. Lewis, “Yalnızca Mayıs ayında 26 ülkeden yaklaşık 600 doğrulanmış vaka DSÖ’ye bildirildi,” diyerek Afrika’daki artışa dikkat çekti. DSÖ, bu bölgelerde yoğun önlemler alınması gerektiğini belirterek, yerel sağlık otoriteleriyle iş birliği yapmanın önemine vurgu yaptı. Afrika’daki artışın kontrol altına alınabilmesi için halkın bilinçlendirilmesi ve gerekli önlemlerin alınması gerektiğini belirten DSÖ, özellikle çocukların korunması için aşılama ve hijyen önlemlerinin artırılması gerektiğini ifade etti. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

  Doktora Eğitimi İçin ‘Yayın’ ve ‘Akreditasyon’ Kriteri Geldi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu