Sağlık

Eğitim-Sen’den ‘Kız Okulları’ Açıklamasına Sert Tepki!

yusuf tekin

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin‘in ‘kız okulları’ açıklaması tepki topluyor. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Genel Merkezi, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in, ‘kız okulları’ açıklamasına tepki göstererek basın açıklamasında bulundu. Eğitim-Sen açıklamasında, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in kız çocuklarının eğitime erişememelerinin sebebini siyasi iktidarın üstüne düşen yükümlülükleri yerine getirmemesine değil, velilerin çocuklarını erkeklerle aynı okula göndermek istememelerine bağlaması, “Gerekirse kız okullarını da açabilmeliyiz” diyerek karma eğitimi hedef alması, siyasi iktidarın Talibanvari gerici zihniyetinin bir yansımasıdır! Siyasi iktidarın seçimden önce kurduğu gerici ittifaklarla toplumu siyasal İslam temelinde yeniden inşa etme politikası, seçimden hemen sonra Milli Eğitim Bakanı tarafından uygulanmaya konmak istenmektedir. Milli Eğitim Bakanı, cumhuriyet değerlerini, laikliği ve demokrasiyi hedef alırken Anayasayı ve uygulamakla yükümlü olduğu mevzuatı yok saymakta, eşitlik ilkesini çiğnemektedir” cümlelerine yer verildi.

eğitim sen

Harem Selamlık Bir Eğitim Sistemini Topluma Dayatılıyor!

Eğitim-Sen, kendi dünya görüşüne göre toplumu dönüştürmek isteyenlerin, amaçlarına eğitim sistemini değiştirmekle ulaşabileceklerini çok iyi bildiklerini belirterek. siyasi iktidarın ve Milli Eğitim Bakanı Tekin’in, harem selamlık bir eğitim sistemini topluma dayatarak tek tip toplum yaratma arzusunu yaşama geçirmeye çalıştıklarının altını çizdi. Açıklamaya şöyle devam edildi: “Belirtmek isteriz ki bu açıkça anayasal bir suçtur! Siyasi iktidar ve Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin belli ki güç sarhoşluğu içerisindedir. Ebeveyn haklarını kendi amaçları için kutsarken çocuk haklarını bir kenara itebilme cüretini kendilerinde görebilenlerin karma eğitim düşmanlığı yeni değildir. Yandaş sendikalarıyla, ittifak içerisinde oldukları dini tarikat ve cemaatlerle önce çocuklarımız, sonrasında da toplumsal yaşamın her alanı dinselleştirme politikalarının hedefindedir. Üstelik bu açıklama, kimilerinin söylediği gibi bir gündem değiştirme açıklaması değil, aksine bir gündem açıklamasıdır! Artık çok iyi biliyoruz ki AKP-MHP merkezli ittifak, her türlü sömürüyü, yoksullaştırmayı, zulmü, eşitsizliği, ayrımcılığı ve baskıyı dinselleştirme politikalarıyla harmanlamaktadır.”

  Mobbinge Uğrayan Uzman Hemşirenin 32 Davasından 5’i Lehine Sonuçlandı

Karma Eğitimi Kaldırmak İsteyenlerin Cüretini Alaşağı Edeceğiz!

Eğitim-Sen, “Eğitim ve bilim emekçileri olarak buradayız! Cumhuriyet değerlerini, laikliği, demokrasiyi, cinsiyet eşitliği ve özgürlüğünü hedef alan, haklarımızı yok sayan, eşitsizliği derinleştirmek isteyenlerin karşısında, bulunduğumuz her alanda direneceğimizi belirtmek istiyoruz. Karma eğitimi kaldırmak isteyenlerin cüretini örgütlü mücadelemizle alaşağı edeceğiz!” diyerek “laik ve bilimsel eğitimi yok sayanlara haklarımızı, hukuku ve pedagojiyi biz öğreteceğiz! Kısacası sinmeyecek, yılmayacak ve çocuklarımıza, haklarımıza, yarınlarımıza sahip çıkmak için elimizden geleni sonuna kadar yapacağız! Encümen-i Muallimin’den TÖS’e, TÖB-DER’e ve Eğitim Sen’e uzanan ve bu topraklarda yüzyılı aşan bir mücadele geleneği olan bir eğitim örgütü olarak, Türkiye’de iktidar ve ortaklarının ataerkil bir zihniyetle kadınların yaşam ve eğitim haklarına yaptığı bu saldırılara boyun eğmeyeceğiz! Cinsiyet eşitliğinin eğitimin her kademesinde sağlanması için mücadelemiz sürecektir!” açıklaması yaptı. (BSHA – HABER MERKEZİ) 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu