Kategoriler
Kredi

Kredi yapılandırma nedir? Nasıl yapılır?

Kredi yapılandırma nedir?

Tüketiciler gayrimenkul alırken, yatırım yaparken veya acil nakit paraya ihtiyaç duydukları zaman bankaların sunduğu kredi imkanlarından yararlanabiliyor. Fakat bazı durumlarda yapılan hesaplar yanıltabiliyor ve tüketiciler kredi yapılandırma yolunu tercih edebiliyorlar.

Kredi yapılandırma veya başka bir deyişle refinansman, önceden çekilmiş kredinin borcunun yeni faiz oranlarıyla yeniden hesaplanması olarak açıklanabilir. Öncelikle yapılması gereken bu faiz oranının öğrenilmesidir. Banka tarafından önerilen yeni faiz oranı zaten ödemekte olduğunuz faiz oranından daha cazip ise kalan borç yeni faiz oranı üzerinden hesaplanarak yapılandırılabilir. Yani örnek verecek olursak, daha önceden çektiğiniz kredi oranı 1.25 ise ve bankanızın önerdiği yeni faiz oranı 0.99 gibi bir rakama düştüğünde arada azımsanmayacak bir fark oluşuyor. Dolayısıyla kredi yapılandırma mantıklı bir hal alıyor. Kredi yapılandırma talebiniz banka tarafından reddedilirse başka bankalardan borç transferi talebine başvurabilirsiniz.

Kredi yapılandırma nasıl yapılır?

Üst tarafta da bahsedildiği gibi kredinizi yeniden yapılandırmak için borçlu olduğunuz bankaya kredi yapılandırma başvurusu yapmanız gerekmektedir. Bankanız talebinizi kabul ettiği takdirde kalan borcunuzu yeniden yapılandırmaya gidebilirsiniz. Aynı zamanda kalan borcun vadesi uzatılabileceği için hesaplamalar doğru yapıldığı zaman aylık ödemelerinizde ciddi bir düşüş yakalayabilirsiniz.

Kredi yapılandırma yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Yeni kredi yapılandırma yapmaktaki amaç daha düşük faiz oranlarından faydalanmak ve isteniyorsa vade süresini uzatmaktır. Faizin düşük olması direkt olarak aylık ödemelerin düşmesini beraberinde getirecektir. Eğer vade uzatılırsa aylık ödemeler ciddi oranda düşecektir. Ayrıca bankalar yeni kredi yapılandırma başvurularında %2 civarında bir ceza ücreti uygulayabiliyor. Hesaplama yapılırken unutulmaması gereken konulardan bir diğeri ise bankanın talep edebileceği masraf ve ücretleri iyi hesaplamaktır.