Sağlık

EÜ Sağlık Fakültesi’nde Beyaz Önlük Töreni

Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde birinci ve ikinci sınıf öğrencilerine yönelik “Beyaz Önlük Giydirme Töreni” düzenlendi.

Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezinde düzenlenen törene EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlkin Şengün, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Esin Çeber Turfan, bölüm başkanları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.Törende konuşan EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlkin Şengün, “Beyaz önlük, öğrencilerimize meslek kimliklerinin bilincine varmasında ve mesleki aidiyetlerini kazanma noktasında önemli bir semboldür. Bu bakımdan beyaz önlük giymeleri, hepsi birer sağlık çalışanı adayı olan öğrencilerimiz için önemli bir sorumluluktur. Tüm öğrencilerimize başarılı bir eğitim hayatı diliyorum” şeklinde konuştu.

“Beyaz önlük sadece bir kumaş değildir”

Beyaz önlüğün, sağlık çalışanlarının mesleki kimliklerini simgelediğini ifade eden Dekan Prof. Dr. Esin Çeber Turfan, “Bu özel kıyafet, onların fedakarlıklarını ve bakım verdikleri kişilere duydukları özel ilgiyi temsil eder.  Beyaz önlüğün değerini vurgulamak, sağlık çalışanı olmanın fedakârlığını takdir etmek, öğrencilere mesleklerinin ve beyaz önlüğü onurla taşımanın anlamını hissettirmek amacıyla bu etkinliği düzenledik. Önlük giydirme törenini daha önce sadece birincilikle fakültemize giren öğrencilerimize sembolik olarak gerçekleştiriyorduk. Bu yıl tüm birinci ve ikinci sınıf öğrencilerimiz önlüklerini giyecek. Onlar birer diyetisyen, ebe, fizyoterapist ve odyolog adayı olarak sorumluluklarının farkına varacaklar. Beyaz önlük sadece bir kumaş değil; sağlık, temizlik, güç, vicdan, aidiyet ve sorumluluk demektir. Bu bakımdan bu törenimizi gelenekselleştireceğiz” dedi.

Beyaz Önlük Tarihsel Süreç

Etkinlik kapsamında “Akademik Kıyafet ve Beyaz Önlük Giyme Riti” başlıklı bir sunum gerçekleştiren Öğr. Gör. Oktay Çanaklı, beyaz önlük giymenin tarihsel süreçteki uygulamalarına değindi. “Sağlık Bilimlerinde Beyazın Dört Tonu” sunumunu yapan Uzman Fizyoterapist Nuri Üçler ise öğrencilere sağlık çalışanı olarak beyaz önlük giymenin sorumluluklarına ve taşıdığı değere dikkat çekti. Etkinlik sonunda öğrenciler; Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Reci Meseri, Ebelik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman Soğukpınar, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Doç.Dr. Serkan Bakırhan ve Odyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Pelin Piştav Akmeşe eşliğinde önlüklerini giydiler.(BSHA-Bilim Sağlık ve Haber Ajansı)

  Hekimler, Yeni Şafak, Yeni Akit ve Aydınlık Gazetelerini Şikayet Etti

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu