Sağlık

HEP-SEN Ankara’da Aynı Anda 2 Noktada Eyleme Geçti !

Yıllar sonra YÖK önünde ilk defa eylem gerçekleşti. HEP-SEN YÖK’e bağlı üniversite hastanelerindeki sağlık çalışanlarının maddi ve özlük hakkı sorunlarına değindi. Öğrencilerin sorunlarının da gündeme getirildiği eylemin ardından HEP-SEN ekibi şimdi de Ankara Ulus Meydanı’na gidiyor.

Kapsamlı toplu sözleşme taleplerini dile getiren sendikalardan biri olan HEP-SEN Ulus Meydanı’nda da kamu sağlık camiasına duyuruda bulunacak

Ankara’da Yükseköğretim Kurumu (YÖK) önünde eylem gerçekleştiren HEP-SEN, üniversite hastanelerinde çalışan sağlık çalışanlarının sorunlarını duyurdu. 

40 Üniversite Hastanesinde Görevli 200 Bine Yakın Emekçinin Sesini Duyan Var Mı ? 

Basın açıklamasını okuyan HEP-SEN Genel Başkanı Yunus Şimşek, “Bu bir basın açıklaması değil, eğilmeyen bir başın, bir hareketin, emeğin serzenişidir” dedi. “Yaklaşık 40 üniversite hastanesinden 200 bine yakın emekçisinin sesini duyan var mı?” diyen Şimşek, “III. basamak yani yoğun en yoğun ve en kritik sağlık hizmeti sunan üniversite hastanesi çalışanları olarak bizler yok sayıldık, görmezden gelindik, sesimiz duyulmadı. Bugün tüm üniversite hastanelerinin bağlı olduğu yüksek öğretim kurumu önünde 40 üniversite haykırıyor; “200 bine yakın sağlık emekçisi yoksul dahi değil, atama ve yer değiştirme hakkımız, tayin hakkımız yok. Taban ve teşvik sekmesinden mahrum veya kırıntı cep harçlıklarla sürünüyoruz. Ödemelerde onur kırıcı katsayılar yüzünden uçurum farklılıklar meslek itibarımızla oynamaktadır. Aşırı iş yükü altında personel rejiminin doğru yönetilememesi istihdamın üniversite bütçesine göre yapılması, tüm faturanın kesilmesi kabul edilemez. Üniversite hastanelerinden başka bir üniversite hastanesine veya bakanlık hastanesine geçemiyoruz;Aile bütünlüğümüz kalmadı. 

Bu Sorunlar Bilim Yuvalarına Yakışmıyor

YÖK önünde yıllar sonra ilk defa gerçekleşen eylemde konuşak Genel Başkan Şimşek, şunları söyledi, “Becayiş hakkı verilmiyor, Bizler rektörlerin değil Türkiye Cumhuriyetinin memurlarıyız. İki başlı sistem yani (sağlık bakanlığı-YÖK) sorunsalının faturası bize kesilmemeli. Özeleştiriler ve şirketlerin elinde olan yemekhane hizmetleri her geçen gün kötüleşiyor. Kreş ve beslenme ihtiyacı çalışanın en temel gereksinimidir. Saymakla bitmeyen problemler yıllardan süregelen sorunlar bilim yuvalarına yakışmıyor: Bizler böyle şartları haketmiyoruz. yetkilileri bu serzenişi duymaya ve harekete geçmeye davet ediyoruz. 40 Bilim yuvası adına saygılarımızla” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

  Büro-İş Sendikası: En Düşük Memur Maaşı 35 Bin TL Olmalıdır!

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu