Sağlık

HEP-SEN Uyardı : “Soğuk ve Tuzsuz Yemekler, Kanserojen Tabaklarla Servis Ediliyor”

HEP-SEN, İstanbul hastanelerindeki yemek sorununu dile getirdi.

Hemşireler ve Tüm Sağlık Profesyonelleri Sendikası (HEP-SEN), Istanbul’daki hastanelerde yaşanan yemek sorununa dikkat çekti.

Durum vahim !  Murat Dilmener Yerleşkesinde ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde yemekler soğuk ve tuzsuz, kanserojen köpük tabaklarla servis ediliyor. Lezzetsiz yemekler nedeniyle personel dışarıdan yemek söylüyor.

Çadırdan Yemekhane !

HEP-SEN tarafından düzenlenen basın açıklamasında, yemek sorununun artık içinden çıkılmaz bir hal aldığına dikkat çekildi.

“Sağlık emekçileri uzun bir süredir yemeklerden şikayetçiler hatta hastanede yemek yemiyorlar” diyen HEP-SEN yetkilileri, “Yemeklerin soğuk olması, öğün olarak besleyici ve doyurucu olmaması, kahvaltıların hazır ve kalitesiz ürünlerden oluşması gibi bir dizi şikayet konusu var. Hijyen ve kalite açısından birçok defa şikâyet konusu olan yemeklerin düzeltilmemesi, aksine besin zehirlenmesi şikayetlerinin artması hastane çalışanlarını yemekhaneden tamamen uzaklaştırmıştır. Birçok sağlık emekçisi artık hastane yemekhanesinde çıkan öğle yemeğine alternatif olarak evden işyerine yemek götürmekte hatta kendi adına yemek ücreti ödenmesine rağmen cebinden dışarıdan yemek yemeye mahkum edilmektedirler. 6 Şubat depremi sonrası hastane binaları yüksek risk taşıması nedeniyle boşaltıldı. Boşaltılan binalar içinde yemekhanede vardı. Yemekhane kapatıldığı için çalışanlara ve öğrencilere bir süre kumanya verildi. Daha sonra hastane garajı olarak kullanılan bölüme  çadırdan yemekhane açıldı”

HEP-SEN Uyardı : "Soğuk ve Tuzsuz Yemekler, Kanserojen Tabaklarla Servis Ediliyor"

“Çalışan Sağlığı, Güvenliği Hiçe Sayılıyor”

“Murat Dilmener yerleşkesindeki mutfakta hazırlanan yemekler tek kullanımlık köpük tabldot ile servis edilmekte, plastik çatal, kaşık ve bıçak kullanılmaktadır” diyen yetkililer, “Ellerimizi yıkayabileceğimiz bir lavabo bulunmamaktadır. Yanı başımızdaki çöp konteynırlarından gelen koku nedeniyle yemek yiyemez hale geldik. Sağlık hizmeti sunan biz sağlık emekçileri, hastalara yeterli ve dengeli beslenmelerini, hijyen koşullarını anlatırken, bizlerin maruz kaldığı bu koşulları kabul etmek mümkün değildir. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi yönetimi hastanenin taşınma sürecinde  yaşanan kaotik ortamda, sorunların çözümü noktasında en son sıraya çalışanların kreş sorununu, ulaşım sorunu, yemek sorununu koymuştur. Kreş kapatılırsa, servisler kaldırılırsa, yemekler kötü çıkarsa personel yemek yemezse hastane kasasından para çıkmamış olacak düşüncesindedirler. Oysa çalışan sağlığı, güvenliği ve konforu hiçe sayılmaktadır” 

  Uzun Süre Islak Mayo ile Oturmak Bu Hastalığı Tetikler !

Yemekler Kanserojen Özelliği Olan Köpük Tabaklarda Servis Ediliyor 

Cerrahpaşa ve Murat Dilmener yerleşkelerinde yemekle ilgili yaşanılan sorunlar hakkında ise şu bilgiler verildi, “Cerrahpaşa yerleşkesinden ve Murat Dilmener yerleşkesinden sağlık emekçileri ve öğrenciler olarak yüklenici firma tarafından servis edilen yemeklerden yedikten sonra besin zehirlenmesi belirtileri şikayeti ile ya bir sağlık kuruluşuna başvurarak ya da kendi olanaklarımızla tedavi olmaktayız. Cerrahpaşa Ana Yerleşkesinde sağlık hizmeti verilen ünitelerde yemekler porselen tabak yerine silkelendiğinde içinden toz parçalarının döküldüğü, ısıyla temas ettiğinde kanserojen özelliği olan köpük tabaklarla servis edilmektedir. Cerrahpaşa yerleşkesi yemekhanesinde yemek yiyen sağlık emekçileri ve öğrencilerin ellerini yıkayabileceği bir lavabo bulunmamaktadır. Yemekhane ve sağlık hizmeti verilen ünitelerde Murat Dilmener yerleşkesi de dahil yemek yemek için verilen plastik çatal, kaşık ve bıçaklar katı yemeklerin parçalanması esnasında çok kolayca kırılmakta, kaşık, bıçak ve çatal kenarlarında kıymıklar ağız içi yaralanmaya, plastik çatal uçlarının kırıldığı fark edilmeyerek yenildiği dahi olmaktadır. 

HEP-SEN Uyardı : "Soğuk ve Tuzsuz Yemekler, Kanserojen Tabaklarla Servis Ediliyor"
HEP-SEN tarafından düzenlenen basın açıklamasında, yemek sorununun artık içinden çıkılmaz bir hal aldığına dikkat çekildi. 

Cerrahpaşa Yerleşkesinde Servis Personellerine Gelen Yemekler Soğuk ve Tuzsuz !

“Servislerde çalışan personele 3 çeşit yemek verilmekte, gelen yemekler genellikle soğuk olmakta baharat ve tuz ihtiyacı karşılanmamaktadır.  Cerrahpaşa yerleşkesi yemekhanesinde sıcakların yüksek seyrettiği bu günlerde ve öncesinde, yüklenici firma servis alanına salon tipi klima koymadığından kaynaklı yüksek sıcaklıktan hem yemek servis personeli hem de servis edilmeyi bekleyen yemekler olumsuz etkilenmektedir. Yemek yenen masalara bitişik şekilde çöp konteynırlarının kokusu, sinekler oldukça yüksek sağlıksız bir ortam yaratmaktadır. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi sağlık emekçileri ve öğrenciler olarak sağlıklı, doyurucu ve hijyenik koşullarda yemeklerin servis edilmesi için Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanlığını ivedilikle yukarıda saydığımız sorunları çözmeye davet ediyoruz” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

  Gazzeli 61 Hasta Türkiye’ye Getirildiİlgili Makaleler

Başa dön tuşu