Sağlık

Kosova Türkiye Adli Bilimler Kongresi Foçada Başladı

Kosova Türkiye Adli Bilimler Kongresi Foçada Başladı

İlki 2014 yılında Kosova’nın Prizren kentinde yapılan Kosova Türkiye Adli Bilimler Kongresi’nin ikincisi İzmir’in Foça İlçesi’nde başladı. Adli Bilimler konusundaki tecrübe ve gelişmelerin yanısıra Balkan ülkeleri arasında bilimsel alışverişi ve dostluğu pekiştirmeyi amaçlayan kongreye çeşitli ülkelerden çok sayıda akademisyen ve araştırmacı, bildiri ve sunumlarıyla katılıyor. Kongre dolayısıyla adli olaylarda Olay İnceleme Mahallinde suç ve suçlu tespitinde kullanılan malzemelerin sergilendiği stantlarda açıldı.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, Kosova İşletme ve Teknoloji Üniversitesi(Kosovo University of Business and Technology (UBT College), Foça Kaymakamlığı ve Adli Bilimciler Derneği’nin, Foça Belediyesi (ve MW Phokaia Beach Resort Hotel) katkılarıyla 25 – 26 Nisan 2023 tarihlerinde düzenlediği kongre açılış programıyla başladı. Açılışta; Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önder Atatürk, Kosova ulusal kahramanı Adem Yaşari ile her iki ülkenin bağımsızlık mücadelesine emek veren devlet büyükleri ve şehitler için saygı duruşunun ardından milli marşlar çalındı. İlk gün programına İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Foça Kaymakamı Mehmet Türköz, Kosova Adalet eski Bakanı Altan Suroy,  Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Saffet Köse, Kosova İşletme ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Edmond Hajrizi ve İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Öztürk’te katıldı. İki gün sürecek kongrede Kosova, Türkiye, Azerbaycan, Arnavutluk, Yunanistan, Kuzey Makedonya, Rusya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin çeşitli üniversitelerinden akademisyenler, adli uzman ve araştırmacılar, adli birimlerde görevli yerel ve ulusal yetkililer bildiriler sunacak.
Kosova Türkiye Adli Bilimler Kongresi Foçada Başladı

ADLİ BİLİMLERİN 120’DEN FAZLA DALI VAR

Açılışta ilk sunumu yapan İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Adli Bilimciler Derneği Başkanı Prof.Dr. İ. Hamit Hancı, Adli Bilimlerin tüm bilim ve sanat alanlarından yararlanarak adalete hizmet veren bir alanı kapsadığına vurgu yaptı. Adli Bilimlerin 120’den fazla dalıyla ilgili çalışmalar yaptıklarını, toplumda ise daha çok Adli Tıp biriminin bilindiğini  belirten Hamit Hancı; “Adli Bilimleri bir buz dağına benzetecek olursak, Adli Tıp buz dağının üzerinde görünen sadece bir kısımdır. Adli Bilimler dediğimizde tüm bilim ve sanat alanlarından yararlanarak adalete hizmet veren bir alanı kastediyoruz. Adli Bilimciler Derneği olarak bu alanın 120’den fazla dalıyla ilgili çalışmalarımız mevcuttur. “ dedi. Hamit Hancı ilgili dalları Adli Tıp, Adli Psikoloji, Adli Hemşirelik, Adli Mühendislik, Adli Astronomi, Adli Turizm, Adli Toksikoloji ve diğerleriyle örnekledi.

  HEP-SEN Bir İlke İmza Attı: GNU Üyelik Süreci Başladı

ADLİ BİLİMCİNİN EN ÖNEMLİ NİTELİĞİ AHLAK OLMALIDIR

Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz ve Kaymakam Mehmet Türköz’ün konuklara hoşgeldin, katklı verenlere teşekkür konuşmalarının ardından  Kosova İşletme ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Edmond Hajrizi ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Saffet Köse kürsüye geldi. Prof. Dr. Hajrizi Kosova ve Türkiye’den gelen katılımcılarla deneyim ve bilgileri karşılıklı olarak paylaşacaklarına olan inancını belirtirken, Prof.Dr. Saffet Köse Adli Bilimler alanında görev yapan herkesin en önemli niteliğinin ahlak olması gerektiğinin altını çizdi.

ADALET OLMADAN DEVLET OLMAZ

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ise konukları,  Türkçe ve Arnavutça selamladıktan sonra konuşmasına,Atatürk’ün de sahiplendiği Hazreti Ömer’e atfedilen “Adalet Mülkün Temelidir” sözünü hatırlatarak başladı. Adalet olmadan devletin olamayacağına işaret eden Yavuz Selim Köşger; “ Devleti oluşturan temel erkler Yasama, Yürütme, Yargı. Biz bu erklerden yürütmeyi temsil ediyoruz.  Yargı bizim alanımızın dışında. Ancak şunu biliyoruz ki, bizim kadim inancımızda, gündelik hayatımızda da bu böyledir. Hazreti Ömer’e atfedilen bir sözdür bu. Hem de Mustafa Kemal Atatürk’ünde sahiplendiği bir sözdür. Adalet Mülkün Temelidir. Biz buna inanıyoruz. Adalet olmadan devlet olmaz. Adalet olmadan devletin devamlılığı olmaz. Adalet olmadan toplumların barış içinde birlikte yaşaması ve sosyal hayatlarını idame ettirmeleri mümkün olmaz. Adaletin tecellisi de artık günümüzde çok sayıda birimin bir arada, işbirliği içinde, eşgüdüm içinde, uyum içinde, multi disiplinle, disiplinler arası, burada ifade ediliyor 120’yi aşkın disiplin, adaletin tecellisinde, yargılama süreçlerine, insanların adalete kavuşmalarına yardımcı oluyor.” Dedi.
Kosova Türkiye Adli Bilimler Kongresi Foçada Başladı

600 YILLIK DOSTLUĞU PAX OTTOMANA’YA BORÇLUYUZ

Vali Köşger konuşmasını; Kosovalı ve Balkanlardaki diğer uluslarla gönül bağımız olduğunu, bu gönül bağını 600 yıl birlikte yaşadığımız Pax Ottomana’ya borçlu olduğumuzu vurgulayarak; “ Biz tekrar Pax Ottomana’yı da aşan bir dünya adaleti sisteminin, nizamının kurulmasını ve tüm dünya milletlerinin barış içinde, bir arada, kardeşçe yaşadığı günlere de özlem ifade ederek konuşmamı sonlandırmak istiyorum“ diyerek tamamladı.

  “Hemşirenin Olmadığı Bir Sağlık Sistemi Düşünülemez”

Konuşmaların ve katkı sunanlara plaketlerinin takdiminin ardından ara verilen kongre (bugün ve yarın)  bilimsel bildirilerin sunumlarıyla devam edecek. (BSHA)

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu