Genel

LGS Adaylarına 20 Bin Öğretmenden Tercih Danışmanlığı Hizmeti

LGS Adaylarına 20 Bin Öğretmenden Tercih Danışmanlığı Hizmeti

LGS adaylarını tercih döneminde yalnız bırakmayan Milli Eğitim Bakanlığı, 81 ilde tercih danışmanlığı hizmeti vereceğini duyurdu.

İlgili Makaleler

19 Temmuz’a kadar sürecek olan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) tercih sürecinde, Millî Eğitim Bakanlığınca, 20 bin 608 rehber öğretmen/psikolojik danışman, öğrenci ve veliler için 81 il ve ilçelerde açılan tercih danışmanlığı birimlerinde yer alacak.

Öğrenciler; lise tercih danışmanlığı hizmetinden, mezun oldukları ortaokullar, il ve ilçe rehberlik araştırma ve halk eğitimi merkezlerine müracaat ederek yararlanabilecek. LGS adaylarına tercih danışmanlığı hizmeti sunmak üzere ortaokullarda 19 bin 162, halk eğitimi ve rehberlik araştırma merkezlerinde 1.446 birim kurulmuş bulunmakta.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde de tercih danışmanlığı birimleri hayata geçirildi. Bu kapsamda, bu illerdeki öğrenciler için 3 bin 749’u ortaokullar, 252’si de halk eğitimi ve rehberlik araştırma merkezlerinde olmak üzere tercih danışmanlığı birimleri açıldı. LGS tercih danışmanlığı birimlerinde rehber öğretmen ve psikolojik danışmanlar görev yapıyor. Depremin etkilediği iller veya diğer illere nakil giden öğrenciler başta olmak üzere, tercih danışmanlığı sürecinde sağlık sorunları nedeniyle yüz yüze hizmetlerden yararlanamayacak olanlara tercih danışmanlığı hizmeti, uzaktan çevirim içi olarak da sunulabilecek.

LGS Adaylarına 20 Bin Öğretmenden Tercih Danışmanlığı Hizmeti
LGS Adaylarına 20 Bin Öğretmenden Tercih Danışmanlığı Hizmeti

LGS Tercihlerinde Danışmanlar Rehberlik Edecek

Tercih danışmanlığı süresince öğrencilere ilgi, değer ve yetenekleri doğrultusunda bir üst öğrenim kurumuna geçişlerinde rehberlik edilecek. Tercih edilecek liselerin, özel durumu olan öğrencilere ilişkin koşulları detaylı olarak aktarılacak. Öğrenci ve velinin birbirlerinden farklı istek ve beklentilerinin olabileceği göz önünde bulundurularak bu durumun bütünsel bir bakış açısıyla değerlendirilmesi sağlanacak. Öğrenci ve velilerin bu çerçevede yönlendirilmesi, rehber öğretmen ve psikolojik danışmanlarla yürütülecek.

  Teknolojik Hastane 

LGS yerleştirme sürecinde tercih listelerinin elektronik ortamda yapılabilmesi için hazırlanan iki ayrı tercih robotu, birinci ve ikinci yerleştirmeye esas nakil sonuçlarına göre güncellenerek süreç bitene kadar erişime açık olacak.

LGS Adaylarına 20 Bin Öğretmenden Tercih Danışmanlığı Hizmeti
LGS Adaylarına 20 Bin Öğretmenden Tercih Danışmanlığı Hizmeti

3-19 Temmuz Arasında Devam Edecek

LGS merkezî sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından 3 Temmuz’da başlatılan tercih başvuruları, 19 Temmuz’a kadar devam edecek. Adaylar, “merkezî sınav puanı ile öğrenci alan okullar”, “yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar” ve “pansiyonlu okullar” olmak üzere üç grupta tercihlerini gerçekleştirecek.

Türkiye genelinde bu yıl 2 bin 492 liseye merkezî sınav puanına göre öğrenci alınacak. Sınavla öğrenci alan okullara 206 bin 414 öğrenci yerleştirilecek. Anadolu liselerine 71 bin 22, fen liselerine 40 bin 470, sosyal bilimler liselerine 10 bin 740, Anadolu imam hatip liselerine 42 bin 356, mesleki ve teknik Anadolu liselerine 41 bin 826 kontenjan ayrıldı.  (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu