Memur Alımı Kararı Gözden Geçirilmeli

“Memur Alımı Kararı Gözden Geçirilmeli”

Kamu Tasarruf Tedbirleri tartışılmaya devam ediyor. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, kamudaya personel alımı kararının gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Şimşek’in Tasarruf Paketi İçinde Neler Var ?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, tasarruf tedbirlerini geçtiğimiz günlerde açıkladı.Mehmet Şimşek, kamuda tasarruf paketini açıkladı: “Kamuda yabancı menşeli araç kullanımını sonlandırılıyor. Kamuya araç alımı 3 yıl boyunca olmayacak. Ancak mevcutta kullanılan lüks araçların satılıp satılmayacağı merak konusu.

Sadece Bir Yerden Yönetim Kurulu Ücreti Alınacak, Ücretlere Getirilecek Sınır Açıklanmadı

Yine 3 yıl boyunca emekli olan kadar personel alımını gerçekleşecek. Kamu binaları, il olarak deprem riski olanlar hariç yeni bina alımı ve yapımını 3 yıl süre ile durduruyoruz. Yeni sosyal tesis alımı ve yapımı süresiz olarak kaldırıldı. Kamu çalışanlarının yönetim kurulu ücretlerine sınırlama getiriliyor. Sadece bir yerden yönetim kurulu ücreti alınabilecek, ücretlere üst sınır getirilecek. Ancak bu sınırla ilgili bir açıklama yapılmadı.  Personel servisi uygulaması sınırlandırılacak. Memurların yurt dışı geçici görevlendirmeleri sınırlandırıyoruz. Deprem ve zorunlu harcamalar hariç mal ve hizmet alım ödeneklerinde yüzde 10, yatırım ödeneklerinde ise yüzde 15’lik bir kesintiye gidilecek. Hizmet içi eğitimler otellerde değil kamu tesislerde yapılacak.

Kamuya Personel Alımı Gözden Geçirilmeli

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’in tasarruf önlemlerini olumlu bulduklarını açıklayan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci,  “Kamuda tasarruf paketi açıklandı. Kamu kaynaklarının etkili ve verimli bir biçimde kullanılmasının ve israftan kaçınılmasının yalnızca ekonomik türbülans dönemlerinde değil her zaman uyulması gereken bir kural olduğuna inanıyoruz. Bu çerçevede alınan tasarruf tedbirlerinin bir kısmını desteklerken bir bölümünün ise ülkemize fayda getirmeyeceğini düşünüyoruz. Özellikle kamuya yeni personel alımının emekli olan kamu görevlisi sayısı ile sınırlandırılması, mutlak surette gözden geçirilmesi gereken bir karardır. Hepimizin bildiği gibi sağlık, eğitim ve güvenlik başta olmak üzere hemen bütün hizmetlerde büyük bir personel açığı olduğu bilinen gerçektir. Özellikle büyükşehirlerde kamu hizmetleri az sayıdaki personelin üstün gayretleri ile yürütülmektedir. Böyle bir karar, önümüzdeki yıllarda artacak nüfusa ve hizmet ihtiyacına paralel olarak kamu çalışanı açığının daha da büyümesine ve kamu hizmetlerinin aksamasına yol açacaktır” dedi.  (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu