Onaylı Randevu Sistemi Başladı ! (MRHS Randevu Nasıl Çalışacak)

Onaylı Randevu Sistemi Başladı ! (MRHS Randevu Nasıl Çalışacak)

Onaylı Randevu Sistemi 13 Mayıs 2024 itibariyle başladı. Sağlık Bakanlığı tarafından revize edilen MHRS randevu sistemi hakkında Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca açıklama yaptı. 

Onaylı Randevu Sistemi’nin daha fazla hasta muayene edilmesini sağlayacağını anlatan Bakan Koca, “Onaylı Randevu Sistemi, hastanelerimize, hekimlerimize zamanı verimli kullanma imkânı sağlayacak. Hasta, gelemeyeceği randevuyu iptal edecek. Böylece, randevu sadakatsizliği sebebiyle, şu an boş kalan kapasitemizi hizmet bekleyen hastalar için kullanabileceğiz. Boş kalan her bir randevuda, sistemden randevu alamayıp, talep bırakmış hastalarımıza ulaşacağız. Öncelik, talep bırakan hastalarda olacak. Onaylı Randevu Sistemi sayesinde, öngörümüze göre, birçok branşta hastamızın talebine 24 saat içinde cevap verebiliyor olacağız. Bu yeni sistemden, beklenen sonucu alacağımıza inanıyoruz. Taleplerin etkin şekilde karşılanabilmesi içinse Randevu Koordinasyon Merkezini devreye alıyoruz. Bu merkezin faaliyetlerini şahsen takip edeceğim” dedi.

Onaylı Randevu Sistemi Nasıl İşleyecek ?

Hasta veya yakını MHRS‘dan randevu alacak. Randevuyu mobil uygulama, ALO 182 veya Web uygulaması aracılığı ile yapabilecek. İkinci aşamada Onay ve iptal sürecine girilecek. Randevu tarihinden bir gün önce saat 20:00’ye kadar hasta veya yakını onay veya iptal işlemi yapacak. Onaylanmaya randevular otomatik olarak iptal edilecek. Randevu onay ve iptal işlemleri mobil-web uygulama, ALO 182 ve onay linki içeren SMS üzerinden yapılabilir. Muayene tarihinden öncesi 2 gün içerisinde alınan randevular otomatik onaylanacak. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan uyarıda, “Unutmayın, randevu onayları için MHRS ve e-nabız’daki kayıtlı iletişim bilgilerinizin güncelliğini kontrol edin” denildi.

HEKİM-SEN : “Onaylı Randevu Sistemi Hekim ile Hastayı Karşı Karşıya Getirecek”

Hekimsen, Onaylı Randevu Sistemi hakkında yaptığı açıklamada, yeni sistemin hekim ile hastaları karşı karşıya getireceğini öne sürdü. İşte o açıklamada, “Sağlık Bakanlığı 13 Mayıs Pazartesi gününden itibaren Onaylı Randevu Sistemi’ne geçmektedir. Hastaların MHRS randevularını bir gün önce saat 20.00’ye kadar onaylaması gerekmektedir. MHRS’den randevusunu aldığı halde gitmeyen kişilerin, aynı branş için 15 gün randevu alması kısıtlanacak. Fakat bu kişiler sağlık tesisinden randevusuz hizmet alabilecek. Randevusunu bir gün önce saat 20.00’ye kadar onaylamayan kişilerin randevusu iptal edilecek, ancak bu kişi tekrar randevu alabilecek ya da sağlık tesisinden randevusuz hizmet alabilecek”

Yeni MHRS’de Hekimler Daha Mı Çok Mağdur Olacak ?

“Yeni sistem Sağlık Bakanlığı’nın HASTA MEMNUNİYETİ ‘ni artırıcı ancak hekim ile hastaları karşı karşıya getirecek bir sistem olup, hastane idarecilerinin hekimlerine göndermiş oldukları kısa mesajlarda, sistem oturuncaya kadar, randevusu iptal olan hastaları da İDARE EDİN söylemleri, Bakanlığın sahadan ne kadar uzak olduğunu alenen göstermektedir. Sayın  @drfahrettinkoca, “Onaylı Randevu Sistemi” olarak açıkladığınız durum, hekimlerin daha çok mağdur olacağı “Randevusuz Muayene Olma Sistemi” midir? Biz hekimler olarak, randevusu sistemde görünmeyen hastaları idare etmek istemiyoruz ve hastane idaresine yönlendirerek Başhekimlerin idare etmesi gerektiğini vurguluyoruz”  (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı – Özel Haber) 

 

 

 


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu