Sağlık

Tütün Bağımlığından Nasıl Kurtulunur ?

Şule Akçay Anlattı, Tütün Bağımlığından Nasıl Kurtulunur

Prof. Dr. Şule Akçay, Solunum TV’de yaptığı açıklamada, tütüm bağımlılığından kurtulmak için yapılması gerekenleri anlattı.

Tütün bağımlılığından kurtulmanın yolunun profesyonel anlamda tıbbi destek almaktan geçtiğini dile getiren Prof. Dr. Şule Akçay, “Bu konuda ülkemiz beş yüzden fazla sigara bırakma polikliniği ile hizmet veriyor. Sigara bırakma polikliniklerinde görevli olan hekimlerin tütün bağımlılığı konusunda eğitimi ve sertifika alması zorunlu ve standart bir yaklaşımla sigara bağımlılığı gayet kolay bir şekilde tedavi edilebiliyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımı şu. Sigara bağımlılığı tedavi edilebilir bir süreçtir.” Dedi.

 

ALO171 Hattı Rehber Görevi Görüyor

ALO171 Hattı Rehber Görevi Görüyor

Sağlık Bakanlığı’nın hattının sigara bırakma konusunda bir rehber oluşturabildiğini açıklayan Prof. Dr. Şule Akçay, “Eğer kişinin hastaneye başvurması da gerekiyorsa ALO 171 hattı tarafından bu sözünü ettiğim 500 küsur sigara bırakma polikliniğinden birine, adresinin en yakınında olan sigara bırakma polikliniğini kişi çok rahatlıkla yönlendirilebiliyor. Ve oradan da gerekli sağlık hizmetini profesyonel anlamda alabiliyor profesyonel ve doktor kontrolünde kelimelerin altını özellikle çizerek söylüyorum ki bu konuda aslında bilimsel olmayan yöntemler de maalesef fazlasıyla öneriliyor ve fazlasıyla popüler hale geliyor Bunları kesinlikle önermiyoruz. Çünkü bunlar hem sigara bağımlılığını yenmedi.” diye konuştu.

 

Prof. Dr. Şule Akçay: “Hastalar Bu İlaçlara Çok Rahatlıkla Ulaşabilirler”

Prof. Dr. Şule Akçay: “Hastalar Bu İlaçlara Çok Rahatlıkla Ulaşabilirler”

Sigara bağımlılığının çok rahatlıkla tedavi edilebileceğini dile getiren Prof Dr. Şule Akçay, “Başarılı ilaçları var. O ilaçların da bakanlığımız tarafından toplum sağlığı merkezlerine ve sigara bırakma polikliniklerine ücretsiz servis edildiğini vurgulamak lazım. Hastalar buna çok rahatlıkla ulaşabilirler. Motivasyon anlamında da hastanın bu arada yakın takibiyle bir yıllık izlemde sigara bağımlılığı rahatlıkla tedavi edilebiliyor.” (BSHA- Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

  Kalp Sağlığı İçin Haftada 2 Gün Balık Tüketin

 

Kaynak: 2 Dakikada Solunum Sağlığı – Tütün bağımlılığından kurtulmak için ne yapmalı?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu