Sağlık

Yine Hekime Şiddet! Bu Sefer Yer Samsun Çarşamba Devlet Hastanesi!

samsun tabip odası

Türkiye’de yine bir sağlıkta şiddet olayı yaşandı. Samsun’da Çarşamba Devlet Hastanesi’nde görevli doktor Ekrem Kayaalp dün akşam yaralı yakınları tarafından saldırıya uğradı. Doktor Kayalalp’in saldırı sonrasında görme ve bilinç kaybı nedeniyle tedavi altına alındığı bilgisine ulaşıldı. Samsun Kent Haber’de yer alan habere göre; Samsun’un Terme İlçesi’nde çıkan akraba kavgası sonrasında devlet hastanesine getirilen yaralı yakınlarının saldırısına uğrayan Doktor Kayaalp’in tedavisi sonrasında taburcu edildi. Samsun İl Sağlık Müdürü Muhammed Ali Oruç, yaşanan hekime saldırı olayını kınarken, doktora geçmiş olsun dileklerini iletti. Saldırı sonrasında başta Samsun Tabip Odası olmak üzere illerdeki tabip odalarından ve meslek sendikalarından, örgütlerinden kınama mesajları paylaşıldı. İzmir Tabip Odası, Hekim Birliği, Türk Sağlık-Sen, SES Genel Merkezi, Tabip-Sen yaşanan olay sonrasında sosyal medya üzerinden kınama mesajları paylaşan meslek örgütleri arasında yer aldı. 

samsun kent tv

samsun tabip

Samsun Tabip Odası: Olayın Takipçisi Olacağız!

Samsun’da yaşanan sağlıkta şiddet olayında doktora saldırıya ilk kınama Samsun Tabip Odası’ndan geldi. Samsun Tabip Odası Çarşamba Devlet Hastanesi önünde basın açıklamasında bulundu. Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Ömer Faysal gerçekleştirdi. Tabip Odası Başkanı Faysal Çadır şunları söyledi : “Bugün burada yaşadığımız bir sağlıkta şiddet olayına itirazımızı, isyanımızı ifade etmek için toplandık. Dün akşam Çarşamba Devlet Hastane’mizde Doktor arkadaşımız Ekrem Kayaalp, sağlık hizmeti vermek için bulunduğu acil serviste sağlığını kurtarmaya çalıştığı kişi tarafından darp edilmiş, şiddete maruz bırakılmıştır. Bu darp sonucu meslektaşımız işitme, görme ve bilinç kaybına uğramıştır.Tıbbi kontrol altına alınan meslektaşımızın incelemeleri devam etmektedir. Dileğimiz odur ki ; Meslektaşımız sağlık sorunu yaşamasın ve bu süreci kısa sürede atlatsın. Meslektaşımıza acil şifa diliyor ve Dr. Ekrem Kayaalp’e bu durumu yaşatan saldırganı ve olayı şiddetle kınıyoruz. Samsun Tabip Odası olarak ta Konunun yakından ve sonuna kadar takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz. Bu yaşanan Ülkemizde artık ayda yılda bir yaşanan münferit bir olay değildir ve böyle de kabul edilmemelidir” dedi. 

  HEP-SEN 5 Defa Yeri Değiştirilen Hemşire İçin Mücadele Başlattı
Alanya’da Öldürülen Aile Hekimi Melek Bağce Anıldı

Samsun Tabip Odası Başkanı Faysal Çadır, Alanya’da ASM’de katledilerek öldürülen Dr. Melek Bağce’yi andı ve sözlerine şöyle devam etti: “Alanya’da bir aile hekimini görevi başında katlettiler. Uzağa gitmeyelim. Dr. Kamil Furtun’u ve Dr. Aynur Dağdemir de görevleri başında katledilmişti. Evet sağlıkta şiddet bir sorundur. Toplumsal bir sorundur. Nedenleri çok geniş alana yayılan Sağlıkta sistemin bozukluklarını da içine alan bir sorundur. Çözüm yeri de kamu idaresidir. Biz, bizi yönetenlere; sağlıkta şiddetin nedenlerini araştırın dedik, olmadı. Nedenleri biz söyledik, çözüm bulun dedik, olmadı. Çözüm yollarını gösterdik yine olmadı. Her kaybımızda her yakarmamız da, her isyanımız da göz boyayıcı, kısa süreli önlemler alır gibi yaptılar, tabii ki bunlar sorunu ortadan kaldırmadı.”

Sağlıkta Şiddet Kol Geziyor!

Faysal, “Mademki sağlıkta şiddetin nedenlerini bulup çözemiyorsunuz o zaman bize güvenlikli, korunaklı, görevimizi rahatça yapabileceğimiz çalışma ortamları sağlayın dedik. Fakat dün de bu hastanede yaşandığı gibi bu da sağlanamamış. Bazen 30 kişinin müdahil olduğu bir hastayı yaralıya bırakın yardım etmeyi, görmek, muayene etmek bile mümkün olamamaktadır. Zaten bu ortam şiddettin kol gezdiği bir ortamdır ve Hekimlerimiz sağlık çalışanlarımız bu şiddetle her an karşı karşıya kalmaya adaydır. Bu şiddetin yaşanmasının sebebinin biri saldırgan ise 9’u bu şiddeti çözmek için adımlar atmayan kamu idaresidir. En kısa zamanda hemen  çözümler bekliyoruz. Böyle kapılara konan ve işletilmeyen dedektör kapılar değil, şiddeti önleyecek, ortam, kural ve kişiler. Eğer bu sağlanmaz ise Tüm Türkiye bilmelidir ki doktorlar ve sağlık çalışanları bu ortamlarda çalışmak istemiyor. Sıkıntı verecek işlerden uzak durmaya çalışıyor, Her gün işe Bugün acaba başıma bir sıkıntı gelir mi huzursuzluğu ile geliyor. Bu ne kadar ağır bir yüktür bilir misiniz? Bilmezseniz söyleyeyim. Çok ağır bir yüktür ve bu yükün altında ezilmek istemezsiniz. Ve fırsatını bulan doktor ve sağlık çalışanı arkadaşlarım ezilmek istemiyor, aldığı eğitimin hakkını vererek, kıymet bilerek çalışabileceği yerlere, başka ülkelere gidiyor” dedi. 

  Aile Hekimliğinde AHBS Sorunu Patlak Verdi!
Ülkeden Giden Doktorlarımızın Sayısı Binleri Aştı!

Hekim göçünde tırmanışa dikkat çeken Samsun Tabip Odası Başkanı Faysal, “Ülkemizden giden doktor sayımız binleri aştı. Türkiye’nin sağlık sistemi için farkında olmasanız da çok kötü nbir gelecek tam kapımızın eşiğinde. Vatandaşlarımız dahil herkes, 8 köşe kasketini önüne koyup düşünmeli. Bu şiddetin son olmasını diliyor, sevgili meslektaşım Dr. Ekrem Kayaalp’e acil şifalar diliyorum. Ülkenin sağlık sisteminin kurtuluşu için sağlıkta şiddet  son bulmalıdır bulmak zorundadır” diyerek sözlerine son verdi. (BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu